ČESKY ENGLISH
ÚvodArchiv článků Gorgany Race očima účastníka

Gorgany Race očima účastníka

"Měl jsem možnost účastnit se Gorgany Race 2011.." říká Tomáš Eisner, který ještě se dvěma hrdiny a jednou hrdinkou přijali nabídku firmy Trimm Sport a tento závod absolvovali. Výsledek překonal očekávání a tým, kterému se ujal název Czech Team Trimm Sport obsadil konečné 8. místo z celkového počtu 94 družstev. Ještě výrazněji promluvila  Jana Peterová, která v hodnocení žen obsadila 2. místo.

Extrémně náročný vytrvalostní závod Gorgany Race se odehrál 11. – 12. června 2011 v ukrajinské části Karpat a patřil jako každý rok k nejnáročnějším závodům na Ukrajině. Závodu se účastnilo 94 týmů, většinou dvoučlenných. Zahraniční týmy byly 2 z Polska,  2 z Ruska, 1 z USA ( dlouhodobě pobývající na Ukrajině ) a my z Čech.  V našem „Czech Teamu“, podporovaným společností Trimm Sport s.r.o. jsme byli Jana Péterová, Vojtěch Študent, Petr Henrich a Tomáš Eisner. Absolvovali jsme skoro 30 hodin jízdou na horském kole, treku a plněním lezeckých aktivit, přičemž základem všeho bylo zvládnutí orientace a čtení z místní mapy.Po dlouhé a komplikované cestě jsme chvíli před setměním dorazili do centra závodu. Přípravu materiálu jsme nechali na ráno a po rychlé, ale vydatné večeři jsme šli spát. Celou noc intenzivně pršelo, ale naštěstí po ránu déšť ustal a my jsme měli „dost velkou časovou rezervu“ a komfortní podmínky pro přípravu všeho potřebného na závod. Jaké bylo naše překvapení, když v nejlepším – rozjeděné snídani – kolem nás všichni začali zrychlovat tempo a přesunovat se na start. Tehdy nám došlo, že jsme ani jeden z nás nepomysleli na časový  posun! „Ty vole!!! Honem!!! „ . V  tu ránu byla pohoda pryč, začal shon. Honem ve fofru dobalit bagáž, dojíst snídani, vysrknout poslední doušek kávy v běhu a honem na start. Nakonec jsme odstartovali s 20 minutovým zpožděním. V samotném závodě to nakonec nemělo žádný význam. Nakonec se nám během závodu povedlo ujet na kole přibližně 150 kilometrů a ušli jsme zhruba 40 km. Bylo velmi obtížné dopředu zjistit, jak bude cesta vypadat. Proto se nám často stávalo, že místo cesty jsme šli potokem nebo jsme s koly přelézali vzrostlé padlé kmeny. Když se po 12 hodinách závodu začalo stmívat, byly jsme zrovna v nejhustším lese a cesta, kterou jsme se měli dostat k dalšímu postupnému bodu, se zhoršovala, až úplně zmizela. Bohužel to znamenalo návrat na místo, kde jsme již byli a objíždění celého hřebenu po silnici. Toto špatné rozhodnutí znamenalo konec nadějí na lepší umístění. Ovšem naším hlavním cílem bylo dokončit a získat, co nejvíce bodů. Proto jsme pokračovali dál navzdory tmě, mokru, děravým cestám, únavě a desítkám pádů. Jednou z nečekaných disciplín bylo slézání ze strhnutého mostu, vysokého asi 10 metrů, po žebříku a následné brodění asi 50 metrů širokou řekou. Nutno podotknout, že jsme si veškeré vybavení vezli s sebou. Každý tak měl naloženo dalších asi 10 kilogramů jídla, pití, oblečení, lezeckého vybavení a další povinné výbavy.Po překonání těchto překážek jsme začali „létat“ a mysleli jsme, že teď už nás nic nepřekvapí. Ovšem nakonec vlivem vydatného deště a nastupující únavy jsme se na chvíli schovali a dali si pauzu, někdo i 5 minutového „šlofíka“. Zrovna v té době se začalo rozednívat a my jsme osvěženi mířili dál za svým cílem. Ještě hodně kopců jsme vyjeli, hodně brodů jsme překonali, než jsme se začali vracet do míst, odkud jsme předchozí den vyráželi. Na poslední kontrole jsme se ještě osvěžili při lanové aktivitě a pak jsme již zamířili do vysněného cíle. Nadšení bylo veliké a v týmu určitě panovala spokojenost. Celkové 8. místo mezi místními zkušenými borci nás velmi potěšilo. V hodnocení žen navíc získala Jana 2. místo. A určitě to bylo správné ocenění, protože ona byla hlavní tahounkou našeho  týmu a její orientační schopnosti nás vždy dostaly tam, kam jsme chtěli.Cesta domů se nesla v duchu sdělování dojmů a osobních pocitů ze závodů a všichni jsme se shodli, že tento jedinečný závod mělo smysl navštívit. Pořadatelsky dobře zvládnutý závod, nádherné hory a získání spousty cenných zkušeností, tak by se dala stručně popsat naše ukrajinská výprava.Rádi bychom poděkovali společnosti Trimm Sport, s.r.o. za komfortní vybavení, které nám poskytla a za podporu, bez které bychom se na tento závod těžko dostali.Tomáš Eisner, kapitán týmu